reklama Veselé a informované! Vánoce 2021
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Dýňové (po)svícení v muzeu připomene české Dušičky

publikováno: 1.11.2021, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Jitka Krouzová

Sdílet: facebook twitter google+

Oslavy Halloweenu pomalu vytlačují tradiční českou připomínku Památky zesnulých nebo-li Dušičky. To chce napravit žatecké muzeum svou akcí ve čtvrtek 4. listopadu. Návštěvníky čeká dlabání řepy, dýňové speciality nebo semínkovna, pro děti je připravena stezka s úkoly.

„Každého hned napadne Halloween, ale to se mýlíte! Chceme připomenout úplně jiný podzimní svátek, a to Památku zesnulých. Pro děti i dospělé je přichystaná spousta zábavy - osvětlená stezka mezi dýněmi, kde se budou plnit různé úkoly, dílničky pro malé i velké, dýňová semínkovna, dlabání dýní, řepy. Od 15,00 do 18,00 hodin budou k zakoupení a ochutnání dýňové speciality, které připravila Kavárna s duší - Kamarád Lorm,“ představila program Mgr. Monika Merdová. Velké poděkování za dodání dýní patří místostarostovi Žatce J. Špičkovi a Farmě Šťastný z Radíčevsi. 

Prapůvod svátku Památky zesnulých či také Dušiček sahá do dob starých Keltů, u kterých začínal nový rok 1. listopadu. Věřili, že pouze v tento den se může duše zemřelých vrátit mezi živé. Svátek Samhain byl časem, kdy se duše zesnulých vrací domů a jejich příbuzní jim svítilnami z vydlabaných řep pomáhají na cestě do podsvětí. V noci na 2. listopadu proto zapalovali ohně, které jim měly najít cestu. Jejich blízcí je očekávali a chystali jim pohoštění. V pohanských kulturách se hodně prosazovala funkce démonů různého významu. Tato pohanská tradice byla v 8. století potlačena svátkem Všech svatých, který se slavil 1. listopadu a dodnes se v západních zemích dodržuje. Ve střední Evropě a v českých zemích byl svátek posunut na 2. listopadu.

Program se bude konat v hlavní budově muzea ve čtvrtek 4. listopadu od 10,00 do 18,00 hodin. Vstupné je 80 korun pro dospělé, 40 Kč pro děti a rodinná vstupenka stojí 150 Kč.