e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Žatecké muzeum podruhé připomene pozapomenutý jarní svátek

publikováno: 1.6.2021, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Jitka Krouzová

Sdílet: facebook twitter google+

Božítělovou slavnost a téměř zapomenutou tradici tvoření obrazců z okvětních lístků představí Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci ve středu 2. června od 14,00 hodin v muzejní zahradě. Dozvíte se něco o významu svátku a můžete si vytvořit vlastní květinové obrazce. Vstup je zdarma.

"Božítělová posejpka doprovází křesťanské oslavy Božího Těla, které oslavují přijímaní eucharistie v podobě chleba a vína. V předvečer slavnosti se před vchody domů stelou obrazce z okvětních lístků, větviček a listů. Zvyk se dodnes udržel v jižních Čechách a na Moravě, nám se tak zalíbil, že jsme si ho chtěli vyzkoušet i u nás, přestože v našem regionu měl Božítělový svátek trochu jinou podobu," vysvětluje Monika Merdová.

Muzejníci si tento malebný zvyk vyzkouší letos podruhé a zvou k návštěvě. Kromě možnosti vytvořit si vlastní květinový obrázek, se návštěvníci dozví, jak se svátek slavil na Žatecku a jaké další zvyklosti se k tomuto období vážou.

Zapojit se navíc můžete i na vlastních zahrádkách, chodníčcích a zápražích. Stačí na procházce přírodou nebo z vlastní květeny nasbírat jakékoliv květy, lístky nebo proutí a zapojit svou fantazii. Kdo se chce vlastní posejpkou pochlubit, ať fotografie výtvorů pošle na merdova@muzeumzatec.cz nebo na sociálních sítích označí příspěvek hashtagem #posejpka.

Vstupné na první červnovou akci je zdarma. Samozřejmostí je dodržení všech aktuálních opatření proti šíření pandemie.

Foto: Pixabay.