reklama Každý den se něco děje
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

SPECIÁL - 500 let kostela

500 let kostela: 77 let stavby

publikováno: 17.5.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

V létě roku 1517, dva a půl roku po tragickém požáru Mostu, byl položen základní kámen nového městského chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Jeho stavba pak trvala osm desítek let. V našem Speciálu 500 let kostela pokračujeme v připomínce zajímavých historických momentů této proslulé stavby.

500 let kostela: Sbírka na nový kostel

publikováno: 10.5.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Na počátku stavby kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál tragický požár města v roce 1515. Jen se měšťané vzpamatovali z nejhoršího, začali shánět peníze na obnovu svého farního kostela. Při obnově města pomohly úlevy na daních krále Vladislava Jagellonského a stavbu kostela zas podpořila velká odpustková sbírka.

Model původní věže přesunutého kostela je vystaven v muzeu

publikováno: 9.5.2017, kategorie: Památky, autor: redakce

S blížícími se oslavami založení mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie nabízí zajímavý exponát měsíce také zdejší Oblastní muzeum. Prohlédnout si můžete metr a půl vysoký model původní věže děkanského kostela, starý téměř sto let. Přístupný je zdarma po celý květen ve vstupním prostoru muzea.

500 let kostela: Na počátku byla tragédie

publikováno: 3.5.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

V srpnu si připomeneme 500. výročí položení základního kamene stavby nového, honosného kostela v Mostě. Důvody, proč tato stavba začala, byly ale tragické - o dva roky dříve vypukl v Mostě obrovský požár, který mimo jiné zničil i městský kostel. Sledujte v našem Speciálu historické střípky z pěti staletí kostela.

Jak budou vypadat červnové oslavy 500 let kostela

publikováno: 2.5.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Datum největší oslavy výročí 500 let položení základního kamene mosteckého děkanského kostela už je známo - 24. června. Oslavy tak trochu předejdou samotné datum výročí. Na co se mohou návštěvníci těšit?

TIP500 let mosteckého kostela připomene Speciál magazínu www.e-region.cz

publikováno: 1.5.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Město Most letos žije velkými oslavami, které připomínají, že uplynu půl tisíciletí od položení základního kamene nového chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Nejen program oslav bude přinášet nový Speciál magazínu www.e-region.cz, který dnes začíná.

Poštovní známka s kostelem se představí na červnové oslavě

publikováno: 6.2.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Flájská přehrada, železniční trať Most-Moldava a teď přesunutý děkanský kostel v Mostě se postupně staly tématy pro nové známky. Zasadil se o to Českojiřetínský spolek. Svůj nejnovější počin - známku k 500. výročí mosteckého kostela - představí na oslavách 24. června, které chystá město Most přímo v areálu kostela.