reklama Oslavy 500 let kostela v Mostě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Magazín

Období:
Kategorie:
Přečtete si v následujících dnech
  • Léto v Krušných horách: Po stopách hraček
  • Žatecké muzeum slaví historické sedmičky výstavou
  • Klášterecké hudební prameny začnou již za týden
  • V Galerii U Plazíka bude vystavovat Ivan Šulek
  • Tisíc let spali v Radobýlu

Žatec si od zápisu do UNESCO slibuje zájem turistů, příliv peněz i oživení centra

publikováno: 22.6.2017, kategorie: Turistika, autor: redakce

Třináctým místem v Česku, zapsaným do Seznamu světového dědictví UNESCO, může být Žatec. O jeho zapsání do prestižního seznamu se začne rozhodovat příští rok a rozhodnutí by mohlo padnout již v roce 2018.

Při jubilejní Czech Truck Prix bude mít premiéru The Most Truck Festival

publikováno: 22.6.2017, kategorie: Sport, autor: Jan Foukal

Společnost Autodrom Most připravila další novinku - The Most Truck Festival. Bude součástí jubilejního 25. ročníku závodů evropského šampionátu okruhových tahačů Czech Truck Prix na autodromu o víkendu 2. a 3. září. Cílí na dopravní a spediční firmy, truckery, milovníky kamionů, přehlídka ale nabídne spoustu zábavy každému návštěvníkovi autodromu napříč generacemi.

500 let kostela: 12 tisíc tun na kolečkách

publikováno: 21.6.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Poslední zářijový den roku 1975 se mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie dal po mnoha letech příprav konečně na cestu. Co tomu ale předcházelo? Kdy se kostel skutečně poprvé pohnul? Jaké byly poslední dny kostela na místě, kde strávil více než čtyři staletí? Pokračujeme v seriálu 500 let kostela v mapování historie této památky.

TIPTipy na víkend 23. až 25. června

publikováno: 21.6.2017, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Jak bude vypadat poslední předprázdninový víkend? Cestou na Jezeří si tento víkend můžete užít spoustu zábavy, v Jirkově se zas vydáte na Cestu proti bolesti, v Mostě slaví slavný kostel a v Krásném Dvoře svatého Jána...

Jedinečné suvenýry s kostelem jsou lákadlem pro sběratele

publikováno: 20.6.2017, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Chcete-li si pořídit památku na jedinečnou oslavu 500. výročí zahájení stavby kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, máte příležitost si koupit suvenýry. Mezi praktické dárky se pak může zařadit i nová šestnáctikorunová známka, která bude v prodeji od zítřka 21. června.

The Most Show nabídne sportovní, kulturní i gastronomické zážitky

publikováno: 20.6.2017, kategorie: Sport, autor: Jan Foukal

Den plný sportovních, kulturních i gastronomických zážitků nabídne v sobotu 29. července v celém svém areálu mostecký autodrom. Návštěvníci se mohou těšit na závody série DMV GTC pro cestovní vozy i GT speciály a evropský šampionát minibiků. Na své si přijdou i milovníci dobré muziky, zahraje bluesová legenda Luboš Andršt či původně mostecká Laura a její tygři.

Žatecké muzeum připomene tragédii Lidic a Ležáků

publikováno: 19.6.2017, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Krouzová

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci a Památník Lidice zvou na vernisáž výstavy Tragédie obcí Lidice a Ležáky, která se uskuteční ve čtvrtek 22. června. Výstava připomene 75. výročí tragických událostí obou obcí za druhé světové války.

TIPLéto v Krušných horách: S kolem po horách

publikováno: 19.6.2017, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Víte, že Krušné hory se dají přejet od západu k východu a zpátky pěkně po hřebenu? A že vám na to stačí jediná cyklostezka? Krušnohorská magistrála to totiž není jen bílá stopa, ale také 240 kilometrů značené cyklistické trasy, z níž vede množství odboček k zajímavostem Krušných hor. Tyto i další tipy na kola ve Speciálu Léto v Krušných horách.

Cínoví vojáčci defilují na zámku Duchcov

publikováno: 19.6.2017, kategorie: Výstavy, autor: Marian Hochel

Výstava cínových vojáčků ze sbírek soukromého sběratele, majitele jedné z největších sbírek nás, nabízí v prostorách Galerie Giacomo na zámku Duchcov doposud nevídané defilé uniforem a vojenské techniky od starověku až do 20. století. Můžete se těšit na stovky vojáčků různých velikostí a provedení, instalovaných do poutavých kompozic a dioramat, inspirovaných téměř všemi historickými epochami a největšími válečnými konflikty v dějinách.

Klášterec chce rekonstruovat kulturní dům

publikováno: 17.6.2017, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Nutnost rekonstrukce kulturního domu v Klášterci nad Ohří, která vychází mimo jiné i ze strategického plánu města, je způsobena havarijním stavem celého objektu. Za nevyhovující označila budovu i veřejnost již při tvorbě tohoto plánu. Vzniknout má multifuknční kulturní centrum, do něhož se vejde i knihovna. Seznámení s plány proběhne ve čtvrtek 22. června.

S foťákem po Dolním Poohří

publikováno: 16.6.2017, kategorie: Zajímavosti, autor: Libuše Novotná Pokorná

Na své toulky po Dolním Poohří si nezapomeňte přibalit fotoaparát. Povedené snímky pamětihodností nebo přírody pak můžete poslat do fotografické soutěže, kterou už potřetí vyhlašuje Destinační agentura Dolní Poohří. Čas na zaslání fotografií je až do konce října.

Čítárna nabídne posezení po jirkovskou věží

publikováno: 16.6.2017, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Tradiční čítárna u kostela sv. Jiljí v Jirkově se opět otevře návštěvníkům knihovny i náhodným kolemjdoucím. Posedět si s časopisem nebo knihou můžete každý den od pondělí 19. do pátku 23. června. Na každé odpoledne je připraven zajímavý program.

K výročí kostela pojede z Prahy do Mostu příležitostná vlaková pošta

publikováno: 16.6.2017, kategorie: Památky, autor: Petr Fišer

Ačkoli vlaková pošta byla v České republice oficiálně zrušena už v roce 1999, převezou České dráhy 24. června poštovní zásilky z Prahy do Mostu při mimořádné přepravě rychlíkem R608 Bílina. Příležitostná vlaková pošta má připomenout osobnost stavitele Jakuba ze Schweinfurtu, který před 500 lety pracoval na stavbě dnes již přesunutého kostela v Mostě i na stavbě Pražského hradu. K výročí kostela vydává Česká pošta novou známku.

Program oslav 500. výročí mosteckého kostela

publikováno: 15.6.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Oslavy 500. výročí založení kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě vyvrcholí v sobotu 24. června velkým historickým programem. Ten provede návštěvníky pěti staletími, které kostel prožil. Kromě dobového programu můžete přijít i na komentované prohlídky nebo si pořídit novou známku s kostelem.

Pozemské Afrodíty zkrášlují zámek Duchcov

publikováno: 15.6.2017, kategorie: Památky, autor: Marian Hochel

Duchcovský zámek v rámci expozice Okouzleni antikou připravil pro návštěvníky nejedno překvapení. Expozice byla doplněna o půvabný suvenýr ze šlechtické Grand Tour či o originální vázy se vztahem ke zkrášlovacím rituálům antických žen. Novinkou je totiž sezonní výstavka s názvem Pozemské Afrodíty.

Osek plný netradičních sportovních zážitků

publikováno: 14.6.2017, kategorie: Turistika, autor: redakce

Řadu netradičních sportů pro celou rodinu si můžete vyzkoušet v létě v Oseku pod Krušnými horami. Mrštnost si otestujete v korunách stromů, přesnou trefu na discgolfu a fyzičku při zdolání Salesiovy výšiny, jediného křemencového skalního města v Čechách.

500 let kostela: Místo oltáře velín

publikováno: 14.6.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Souběžně s projektovou přípravou, zkouškami a výrobou zařízení na přesun mosteckého kostela, se začalo pracovat také uvnitř chrámu, který byl sešněrován železem a betonem. Proč se nezachovala věž kostela? A co se nastěhovalo dovnitř? Další díl seriálu o historii ve Speciálu 500 let kostela.

TIPTipy na víkend 16. až 18. června

publikováno: 14.6.2017, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Rytíři, šermíři, vojáci, zkrátka vojenská historie je tématem tohoto víkendu. Švédové budou dobývat pevnost Königstein, šermíři obsadí zámek Postoloprty a středověcí rytíři dorazí na Kyšperk. K tomu spousta dalších tipů, jak prožít červnový víkend.

Podbořanské letní slavnosti

publikováno: 14.6.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Luděk Svoboda

O víkendu 16. a 17. června se v Podbořanech konají slavnosti. Začnou v pátek v 16,00 hodin. Na hlavním pódiu u Kulturního domu zahraje country kapela Makovec, rockový Schlak nebo Cocotte Minute. V sobotu po poledni pak uslyšíte Roxette Tribute, Lauru a její tygry, Míšu Noskovou, Pavla Caltu a na závěr od 23,00 hodin Petru Janů. Další hudba bude znít v pátek i kostelem Božího spasitele nebo scénou u pomníku Rudé Armády. Kompletní program uvnitř článku...

Chomutovské Krušení

publikováno: 13.6.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Letošní Chomutovské slavnosti se spojily s 21. ročníkem setkání hornických a hutnických měst a obcí České republiky a konat se budou od pátku 16. do neděle 18. června. Tématem proto bude hornictví ve všech podobách, chybět nebudou koncerty, třeba Anny K. Podrobný program uvnitř článku.

Chcete si zahrát v seriálu o Mostě?

publikováno: 13.6.2017, kategorie: Zajímavosti, autor: Lucie Dosedělová

Filmaři se opět vrací do Ústeckého kraje. Česká televize míří konkrétně do Mostu se stejnojmenným komediálním seriálem Most. A i vy se můžete na „stříbrném plátně“ objevit. Už v pátek a sobotu 16. a 17. června se v mosteckém kulturním domě Repre odehrají konkurzy na komparz i epizodní role. Natáčet se začne už v srpnu. 

Vzpomínka na kapitána fotbalové jedenáctky z Chile

publikováno: 13.6.2017, kategorie: Výstavy, autor: Martin Vostřel

V sobotu 17. června se při příležitosti 55. výročí finále mistrovství světa v Chile koná na Mírovém náměstí v Lounech slavnostní odhalení pamětní desky lounskému rodákovi Ladislavu Novákovi. Zároveň zde budete moci shlédnout výstavu s podtitulem Kapitán fotbalové jedenáctky z Chile, kterou připravilo lounské muzeum. Jen tento den!

Na Dlouhou Louku jezdí víkendový autobus

publikováno: 13.6.2017, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Nová autobusová linka z Litvínova na Dlouhou Louku v Krušných horách, která jezdí o víkendech, je ideální pro cyklisty i pěší turisty. Pokud vám stačí krátká dopolední procházka, můžete se vrátit autobusem, nebo si užít sjezd na kolech zpátky do podhůří.

Tradiční hudební festival a houslové kurzy Jaroslava Svěceného v Klášterci

publikováno: 12.6.2017, kategorie: Hudba, autor: Miroslav Nyklíček

Letošní již 13. ročník festivalu Klášterecké hudební prameny nabízí opět spoustu nevšedních zážitků ve společnosti hvězd hudebního nebe. Nádvořím kláštereckého zámku zazní hned na začátku šansony v neopakovatelném podání Renaty Drössler. Festival v Klášterci nad Ohří potrvá od 5. do 9. července.

500 let kostela: Zajímavosti z historie II.

publikováno: 12.6.2017, kategorie: Památky, autor: Petr Baraňák

Do našeho seriálu o výročí mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie přidáváme další střípky a zajímavosti, které vypátral Petr Baraňák. Tentokrát se dozvíte o stěhování kostela a o tom, že ne vše probíhalo v září 1975 podle plánu.

TIPLéto v Krušných horách: Nejkrásnější vyhlídková místa

publikováno: 12.6.2017, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

V minulém díle jsme vám nabídli několik rozhleden a věží, ze kterých je pěkná vyhlídka ať už na Krušné hory nebo naopak z hor do Podkrušnohoří. Není ale nutné vždy šplhat na rozhledny, aby se pod vámi otevřela krajina. Vybrali jsme proto pro vás pár krásných míst pro potěchu oka.

Koncert tří tenorů: Velké finále Beethovenova festivalu

publikováno: 12.6.2017, kategorie: Hudba, autor: redakce

Tenoristé Jose Manuel Montero, Paolo Lardizzone a Arda Dogan budou hosty závěrečného symfonického koncertu, který ukončí 53. ročník Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena v Teplicích. Doprovázet je bude pořádající Severočeská filharmonie Teplice v čele se svým dirigentem Alfonsem Scaranem. Festival se uzavře ve čtvrtek 22. června.

Praque String Sextet zahraje v litoměřickém jezuitském kostele

publikováno: 11.6.2017, kategorie: Hudba, autor: redakce

Bývalý jezuitský kostel Zvěstování Panny Marie v Litoměřicích bude dějištěm předposledního koncertu 53. ročník Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena, jediné přehlídky klasické hudby v Ústeckém kraji. Ve středu 21. června se představí soubor Praque String Sextet, který si vybral díla Brahmse a Čajkovského.

Na komíně komořanské teplárny se vylíhla sokolí mláďata

publikováno: 10.6.2017, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Speciální hnízdní budka, umístěná na ochozu komína komořanské teplárny ve výšce zhruba 130 metrů, se opět stala domovem pro mláďata sokola stěhovavého. Tentokrát se narodila pouze dvě, samec a samička. Dle ornitologa Václava Berana z organizace Alka Wildlife jde však o velký úspěch, neboť dle jeho slov je letošní „úroda“ mláďat ohroženého dravce velmi slabá.

Večer s klavírem a sopránem v Zahradním domě

publikováno: 9.6.2017, kategorie: Hudba, autor: redakce

Hudební festival Ludwiga van Beethovena, který už od května nabízí krásné koncerty po celém Ústeckém kraji, se pomalu blíží ke svému závěru. V pondělí 19. června večer nabídne večer s klavírem Václava Krahulíka a sopránem pěvkyně Dagmar Zelenkové, která se představí jako Belliniho Norma nebo Smetanova Mařenka. Koncert se koná v Zahradním domě v Teplicích.

Léto s Dolním Poohří nabídne čtyři zájezdy do Saska

publikováno: 8.6.2017, kategorie: Turistika, autor: Libuše Novotná Pokorná

Čtyři výlety za poznáním Saska připravuje na letní sezónu Destinační agentura Dolní Poohří v rámci společného česko-německého projektu. První autobus s turisty z Lounska, Žatecka a Kadaňska vyjede již v sobotu 17. června a jeho cílem bude jedinečný solný trh v Lößnitz, odkud pochází fotografie.

V pátek se na duchcovský zámek vrátí Casanova

publikováno: 8.6.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Tradiční slavnosti, připomínající pobyt Giacoma Casanovy na duchcovském zámku, se konají v pátek a sobotu 9. a 10. června. Letos navíc připomenou 777 let od vzniku města. Můžete se těšit na množství koncertů, komedii o Casanovovi, jarmark, historický dětský den nebo výstavu cínových vojáčků.

Odpoledne v klášteře aneb Malá noční hudba

publikováno: 8.6.2017, kategorie: Hudba, autor: redakce

Podruhé se Hudební festival Ludwiga van Beethovena, jediná přehlídka klasické hudby v Ústeckém kraji, zastaví v oseckém klášteře. Nedělní odpoledne 18. června milovníkům hudby zpestří Kolegium Symfonického orchestru Českého rozhlasu společně se sólistou Bohuslavem Matouškem. Zazní skladby, které se dají označit za hity.

V pátek večer se otevřou kostely

publikováno: 7.6.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Červnová Noc kostelů je tady. Veřejnosti otevřou své dveře velké chrámy i venkovské kostelíky. Chystají se komentované prohlídky, koncerty, výstavy i program pro děti. Které kostely můžete navštívit v pátek 9. června večer zjistíte v článku.

TIPTipy na víkend 9. až 11. června

publikováno: 7.6.2017, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Krátké červnové noci lákají k večerním výletům, takže co třeba noc kostelů nebo muzejní noc. Přes den vás zabaví dny otevřených zahrad, hasičské slavnosti nebo pravěká řemesla.

500 let kostela: Přesun jako výzva

publikováno: 7.6.2017, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Pět let si památkáři, technici a inženýři tehdejšího Československa lámali hlavu nad přesunem mosteckého kostela. Vymysleli přitom řadu originálních řešení, sbírali zkušenosti při přesunech menších objektů a při tom postupně odstrojovali kostel. Další díl Speciálu 500 let kostela se věnuje složitostem příprav jeho přesunu.

Z Berlína do Mostu: Novosvětská s filharmoniky

publikováno: 7.6.2017, kategorie: Hudba, autor: redakce

Nejvášnivější současný světový dirigent Gustavo Dudamel bude v pátek 9. června řídit Berlínské filharmoniky při uvedení Dvořákovy Novosvětské symfonie. Koncert z berlínské koncertní haly Filharmonie můžete vidět v přímém přenosu v mosteckém kině Kosmos.